Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se poate efectua executarea silita la restante ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se poate efectua executarea silita la restante intretinere si la ce suma

cum se poate efectua executarea silita la restante intretinere si la ce suma? e nevoie de hotarare judecatoreasca sau nu?
mai inainte mergeti pe o somatie de plata, o castigati si apoi puteti cere o executare,,,,da trebuie o hotarare inainte
Actiunea de executare silita este ultimul pas dintr-o succesiune de demersuri ce se fac pentru recuperarea debitelor.
Executarea silita o face executorul judecatoresc dupa ce exista o hotarare judecatoreasca definitiva.
Pentru obtinerea hotararii judecatoresti restantierul trebuie actionat in judecata.
Actiunea in judecata se poate face dupa minim 90 de zile de intarziere la plata intretinerii, indiferent de suma restanta.